Kavaliauskų šeima, gyvenanti Vilniaus rajone, ieškojo būdų kaip sumažinti namo išlaikymo kaštus. Pasitarus su kelių įmonių specialistais buvo nutarta įsirengti saulės elektrinę, o neefektyvų šildymo katilą, kūrenamą granulėmis, pakeisti šilumos siurbliais. Kadangi pastatas senesnis nei 5 metai, šeima tikisi gauti paramą už šildymo sistemos keitimą bei saulės elektrinę.
Valstybės kompensuojami šilumos siurbliai
Ne naujos statybos name, kuriame įrengtas granulėmis kūrenamas katilas, galima gauti kompensaciją už jo keitimą į šilumos siurblius. Kavaliauskai nusprendė įsirengti oras vanduo siurblį su integruoti boileriu, kuris apšildys namą ir ruoš karštą vandenį. Už sistemų keitimą planuojama gauti 50 % išlaidų kompensaciją.
Šeima tokį sprendimą priėmė, nes šildymas granulėmis nėra pigus ir patogus. Reikia pasirūpinti kuru, jį sandėliuoti, žiemos metu kūrenti kiekvieną dieną. Tuo tarpu šilumos siurbliai veikia autonomiškai, jiems nereikalinga pastovi priežiūra. Nors jie veikia naudodami elektrą, tačiau įsirengus saulės elektrinę išlaidos elektrai sumažės iki minimumo, taip pavysk sumažinti namo išlaikymo kaštus.
Saulės elektrinės ir šilumos siurblių nauda
Ekspertai nustatė, kad 100 kv. m. ploto, A energinės klasės Kavaliauskų namui apšildyti reikės 3500 kWh elektros per metus. Taip pat elektros reikės vandens pašildymui ir kitiems buitiniams prietaisams, todėl buvo nuspręsta montuoti 6 kW galios saulės elektrinę. Ji per metus pagamins apie 6000 kWh elektros.
100 kv. m. A klasės namui reikalingi 6 kW galios šilumos siurbliai. Dėl puikių techninių savybių Kavaliauskai pasirinko „Viessmann“ prekės ženklą. „VITOCAL 111-S VIESSMANN“ siurblys su integruotu boileriu atsieis apie 3000 eurų su parama.
6 kW saulės elektrinė kainuos šiek tiek daugiau nei 3000 eurų taip pat su valstybės parama. Taigi, šeima už visą įrangą sumokės apie 6000 eurų. Pagal paskaičiavimus jėgainė turėtų atsipirkti per 4-5 metus. Per metus, sunaudojant apie 6000 kWh elektros, pavyks sutaupyti apie 800 eurų.
Efektyvūs šilumos siurbliai ir saulės elektrinė ne tik padeda sumažinti namo išlaikymo išlaidas, bet ir gamina aplinkos neteršiančią šilumą ir energiją.