Kategorijos
Nekilnojamas turtas

Statybų techninė priežiūra ir jos reikšmė

Statybos – atsakingas ir sudėtingas darbas, kuris reikalauja itin aukštos specialistų kompetencijos. Deja, kontroliuoti ir nuolat stebėti visus statybų procesus yra sudėtinga, todėl siekiant apsaugoti tiek statytojo, tiek ir nekilnojamojo turto pirkėjų interesus, o taip pat ir visuomenės saugumą, reikalinga statybų techninė priežiūra.

Kas yra statybų techninė priežiūra?

Statybų techninę priežiūrą galima apibrėžti kaip statytojo organizuojamą statybų priežiūrą, kurios tikslas yra kontroliuoti statinio atitikimą projektui, sutarčių, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimams. Šis procesas turi apimti visą statybų procesą nuo statybų pradžios iki pastato pripažinimo tinkamu naudoti.

Iš esmės statybų techninė priežiūra yra reikalinga visada, kai statybos yra vykdomos pagal projektą. Kartais galima išgirsti pamąstymų, kad tai papildomas suvaržymas, didinantis statybų kainą, tačiau toks požiūris visiškai klaidingas. Iš tikrųjų kvalifikuota statybų techninė priežiūra kaip tik padeda užtikrinti statybų efektyvumą ir išvengti brangiai kainuojančių klaidų.

Siekiant apsaugoti interesus, statybų techninė priežiūra gali būti perkama tik iš nesuinteresuotos šalies. Rangovas negali teikti ir techninės priežiūros paslaugų. Šias paslaugas užsako statytojas, kurio interesus statybų techninis prižiūrėtojas ir atstovauja.

Statybų techninė priežiūra padeda išvengti klaidų ir broko

Statybų sritis yra griežtai reglamentuota, tačiau tai nepadeda išvengti įvairių trūkumų ir broko. Tai gali lemti daugybė veiksnių, kuriuos įveikti gali padėti statybų techninė priežiūra.

Viena iš dažnai pasitaikančių situacijų yra prasta statinio projekto kokybė. Pasitaiko atvejų, kai projekte numatomi ne visi reikalavimai kokybiškiems darbams užtikrinti, todėl rangovai tuo gali piktnaudžiauti. Statybų techniniam prižiūrėtojui tokiu atveju tenka didesnė atsakomybė, nes reikia užtikrinti, kad visi reikalavimai būtų aiškiai ir kompetentingai išdėstyti.

Statybų rinkai kaistant, susiduriama ir su profesionalių specialistų trūkumu, todėl būtina užtikrinti, kad rangovas laikytųsi sutartinių įsipareigojimų, o atlikti darbai atitiktų statyboms keliamus kokybinius reikalavimus. Šiam tikslui statybų techninė priežiūra yra būtina – tai vienintelis būdas apsisaugoti nuo nesąžiningų rangovų ir išvengti broko įvairiuose projekto įgyvendinimo etapuose.

Statybų techninės priežiūros reikšmę puikiai iliustruoja tie atvejai, kai statybų techninė priežiūra nėra privaloma ir, tariamai siekiant sutaupyti, jos yra atsisakoma. Tokiuose projektuose daug dažniau susiduriama su vėlavimais, biudžeto augimu ir prasta darbų kokybe.

Statybų techninė priežiūra – tai investicija į ateitį

Statybų specialistai rekomenduoja rinktis statybų techninės priežiūros paslaugą net ir tuomet, kai ji nėra būtina. Profesionalūs specialistai užtikrina medžiagų kokybę ir parametrus, todėl nekils problemų tvarkant statinio dokumentus. Antra vertus, nauda bus jaučiama visą laiką, nes kokybiškai pastatyti statiniai pasižymi ilgesniu tarnavimo laikotarpiu, be to, ilgiau išlaiko pradinę išvaizdą.

Statybų techninė priežiūra – vertinga investicija net ir tokiu atveju, kai statote nedidelį gyvenamąjį namą ir samdote rangovą. Tai padės įsitikinti, kad tikrai gausite tas paslaugas, už kurias sumokėjote. Profesionali priežiūra yra naudinga visose statybose, klaidinga galvoti, kad jos reikia tik vystant didelius ir sudėtingus projektus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *