Kategorijos
Nekilnojamas turtas

Kada statybvietėje įvyksta statybų užbaigimas?

Apsidairius aplink ar vos kiek pavažiavus tikrai susidursime su statybomis. Jos vyksta kiekviename mieste visais metų laikais. Ypač dabar, vasaros laiku, jos pasiekia piką. Daugelis nori šiltuoju metų laiku užbaigti pradėtas statybas, kad vos tik pradėjus vėsti orams būtų galima užsiimti vidaus apdailos darbais ar galutinai sutvarkyti statybvietės aplinką. Tam yra reikalingas teisingas bei reglamentuotas statybų užbaigimas. Statybų užbaigimo procedūros reikalingos norint įteisinti dar statomus ar jau pabaigtus statyti statinius. Kad šis procesas įvyktų yra reikalingos kelios sąlygos, kurias galime aptarti plačiau.

Pilnas statybų užbaigimas įvyksta tik tada, kai yra atlikti visi numatyti statybos darbai ir, jei buvo privaloma, gavus statybos užbaigimo aktą. Jis yra surašomas tais atvejais, kuomet statytojas pateikia Nekilnojamojo turto kadastro tvarkytojo, po išankstinės patikros suderintą statinio kadastro duomenų, bylą.

Atliktus statybos darbus reikia juos dokumentuoti. Tam būna paskirti atsakingi asmenys, kurie ir reguliuoja visus su statybų užbaigimu susijusius procesus. Tuomet, kai yra atlikti visi numatyti statybos darbai, aplinkos ministro nustatyta tvarka yra reikalinga surašyti deklaraciją apie statybos užbaigimą (kai ji privaloma), taip pat statinio (dalies) ekspertizės rangovui patvirtinus deklaraciją apie statybos užbaigimą ir ją įregistravus Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Tuo metu, kai statytojas pateikia Nekilnojamojo turto kadastro tvarkytojo po išankstinės patikros suderintą statinio kadastro duomenų byla, gali būti patvirtinama deklaracija apie statybos užbaigimą. Tai – vienas svarbiausių ir reikalingiausių dokumentų statybos užbaigimo procese.

Dar vienas svarbus niuansas yra po statybos darbų atlikimo statytojo (užsakovo) ar jo teises ir pareigas perėmusio asmens pageidavimu aplinkos ministro nustatyta tvarka surašyti tam skirtą deklaraciją apie statybos užbaigimą (kai deklaracija ir statybos užbaigimo aktas neprivalomi). Po duomenų surašymo dar reikalinga šią deklaraciją įregistruoti Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“.

Galima situacija ir kai deklaracija ir statybos užbaigimo aktas bus neprivalomi. Tada belieka tik atlikti visus statybos darbus. Nes tikrai ne visuomet statytojas arba užsakovas, ar jo teises ir pareigas perėmęs asmuo, tiesiog nepageidauja surašyti deklaracijos apie statybos užbaigimą. Tai nėra privaloma.

Nepamirškite, kad atlikus visas statybos užbaigimo procedūras (statybos užbaigimo procedūros vykdomos Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatyme ir statybos techniniuose reglamentuose nustatyta tvarka), statinį bei daiktines teises į jį yra privaloma įregistruoti Nekilnojamojo turto registre ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo statybos užbaigimo akto gavimo dienos, deklaracijos apie statybos užbaigimą įregistravimo dienos Lietuvos Respublikos statybos leidimų ir statybos valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje „Infostatyba“. Deklaracija apie statybos užbaigimą kartu su statybos užbaigimo aktu yra surašomi visų statytojų arba kitaip, užsakovų, vardu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *